• BIST 116.621
 • Altın 166,023
 • Dolar 3,9422
 • Euro 4,8383
 • Aydın 11 °C
 • Denizli 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Muğla 12 °C
 • Muay Thai Şampiyonasında Aydın Rüzgarı Esti
 • Didim Belediyespor, Evinde Yıldız’a Kaybetti
 • Tff 3. Lig Aydınspor 1923: 2 Payasspor: 5
 • Muay Thai Şampiyonasında Aydın Rüzgarı Esti
 • Didim Belediyespor, Evinde Yıldız’a Kaybetti
 • Tff 3. Lig Aydınspor 1923: 2 Payasspor: 5

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu; “Meclisten Geçemediği İçin Millete Soruyorlar”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu; “Meclisten Geçemediği İçin Millete Soruyorlar”
Aydın Barosu, Nisan ayında yapılacak olan referandum süreci ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Aydın Baro Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan, Aydın Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, baronun eski başkanları Av. Hürrem Şahinci ve Av. Sümer Germen ile Milli Anayasa Hareketi Aydın Temsilcisi Av. Erol Ertuğrul da katıldı. 

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, milletvekillerine anayasa değişikliği ile ilgili uyarı mektupları gönderdiklerini hatırlatarak bazı milletvekillerinin gönderdikleri mektupları almayıp iade ettiklerini belirtti. Bozkurt, “Ancak biz e posta ile tek tek hepsine gönderdik. Yarın tarih önünde hiç kimse, ‘Biz kandırılırken bizi uyaran olmadı’ diyemeyecektir. Süreç, tahmin ettiğimiz gibi sağlıklı yürümemektedir. Futbol yorumcuları, bu konuda fikir beyan ettiğinde alkışlanırken avukatlar, baro başkanları, tam da konumuz olan hukuku konuştuğunda, nedense eleştirilere maruz kalıyor. Bunu biz konuşmazsak kim konuşacak? Bırakın görüş belirtmeyi, görüş sorulması gerek kişileriz” dedi.

Aydın Barosu’nun davetlisi olarak Aydın’a gelen TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, yeni anayasa ve referandum süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Feyzioğlu referandumdan ‘hayır’ kararı çıkacağını iddia ederek, “Yeni anayasa paketi Meclis’te kabul edilmedi. Zaten mecliste yeter sayıya ulaşılamadığı için millete gidiliyor. ‘Kabul edildi’ denilerek vatandaş yanıltılıyor” dedi.

“MİLLETE BU BARDAK MIDIR ŞİŞE MİDİR DİYE SORULUYOR”

Eline bir su bardağı alarak örnekler veren Feyzioğlu, “Referandumda millete bu bardak mıdır şişe midir diye soruluyor. Biz belgeli bilgili olarak diyoruz ki bu bardaktır, şişe değildir. Birileri avucunun içinde saklayıp, ey millet bu bardak mıdır şişe midir söyle bakalım demeye çalışıyor, farkındayız. Biz birilerinin avucunda saklamaya gayret ettiğini ortaya çıkarıyoruz, anlatıyoruz. Bizlerin ağzından çıkan her şey belgeye dayalıdır, slogan değildir. Karşımıza birisi çıkar hayır sen yanlış söylüyorsun derse cevap veririz. 2010 referandumunda bölücü terör örgütü evet propagandası yapıyordu. Biz şimdi AK Partili kardeşlerimize, AK Parti’nin yöneticilerine, “siz bölücü terör örgütünün safındaydınız” der miyiz? Ahlaklı olur mu, namuslu olur mu? Kim bize, “siz referandumda hayır çıksın diye milleti bilgilendiriyorsunuz, o sebeple terör örgütünün yanındasınız” derse, ben demem ama inanın bunu diyenin yüzüne tokat gibi 2010'da kimlerle el ele yürüdüklerini sorarlar. Sloganlar üzerinden suçlamalar başlayacak ise slogan üstünden değil belgeyle bilgiyle başka şey söylenir kendilerine. Bunu yapanlar çok zararlı çıkarlar. Hak yolunda hak için bu bilgilendirmeyi yapacağız. Bunu kimse önleyemez” şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliği paketini sert ifadelerle eleştiren Feyzioğlu, meclisin yetkilerinin, sıfırlanarak Cumhurbaşkanına verildiğini, yargı bağımsızlığının yok edildiğini söyledi. Değişiklikle, Cumhurbaşkanının aynı zamanda parti başkanı da olabileceğini ifade eden Metin Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanlığı makamı değerlidir. Ancak bu değişiklikle siyasi parti başkanı düzeyine indiriliyor. Eğer 15 Temmuz akşamı, cumhurbaşkanı değil de bir siyasi parti başkanı halkı sokaklara davet etseydi, bu kadar güçlü bir yanıt olmazdı. Tarafsızlık sözü veren bir cumhurbaşkanı, Yenikapı ruhunu yarattı. Türkiye’nin bölünmesini isteyen bu kadar şer odağı varken, Türk milletini parti parti bölecek, ideolojik ayrımlarla birbirine düşürecek bir anayasayı önümüze getirmeyi dahi akılla mantıkla bağdaştırmak mümkün değil” dedi.

“SALONLARI İPTAL ETSELERDE ANLATACAĞIZ”

Feyzioğlu, Fethiye’de yapacakları toplantı için DSİ’nin bir salonunu tuttuklarını ve bu salonun ücretini ödediklerini söyledi. Salonun geri alındığını, toplantının orada yapılmayacağını vurgulayan Feyzioğlu, “Cevap vermelerini bekliyorum kimden talimat aldılar ve iptal edildi salon. Biz avuçlarının içinde birilerinin saklamaya çalıştığı bu bardağın bardak olduğunu salonları iptal etseler de anlatacağız. Meydanlara çıkar anlatırız, kulaktan kulağa anlatırız. Devlet kurumlarının salonları parti yöneticilerinin özel mülkü değildir. Hodri meydan, getirdikleri Anayasa değişikliğinin içeriğini millettin öğrenmesini istiyorlarsa açsınlar salonları” dedi.

“KİMSE BU MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMESİN” 

Peki başkan kimdir sorusu soran ve Amerika'daki başkanlık sisteminin farklılıklarına değinen Feyzioğlu, "Başkan hiçbir demokratik başkanlık sisteminde görülmeyecek şekilde siyasi parti genel başkanıdır. Her kim ki bu dayatılan ve reddedilecek olan başkanlık sistemini ABD başkanlık sistemiyle kıyaslarsa gerçek dışı konuşuyordur. Amerikan başkanları parti genel başkanı değildir. Oysa önümüze konulan Anayasa değişikliği başkana iki şapka giydiriyor. Devlet başkanlığı ve siyasi parti başkanlığı. Başkan mecliste çoğunluğa sahip olacak milletvekillerinin isimlerini yazacak. Sonra o milletvekillerinin o başkanı denetlemesini bekleyeceksiniz. Bu sistemle kooperatif yönetilmez. Site, apartman yönetilmez. 14 bin hakim ve savcımız var. HSYK üyelerini kimin ataması bekleniyor? Başkanın. Birisi çıksın yargıyı güçlendiriyoruz desin. Hangi maddeyle güçlendiriyorsun deriz. Biz belgeyle söylüyoruz. Sistem yargıyı yani 14 bin hakim ve savcıyı siyasi parti genel başkanının emrine bağlıyor. Hiç kimse bu milletin aklıyla alay etmesin. Bu bir başkanlık sistemi değildir. Çünkü demokratik değildir. Bu bütün kuvvetleri birleştiren, tek kişiye veren bir sultanlık sistemidir" dedi.

"MEMLEKETİN TABUSUNU VERMEYİZ"

Memleketin tapusunu vermeyeceğini dile getiren Feyzioğlu, "Bu memleketin tapusunu Demirci Efe aldı. Sökeli Cafer Efe aldı. Mardin’de şehit düşen Orkun Alp Arslan kanıyla aldı. Nisan ayındaki referandumda Cumhurbaşkanı, başkan belirlemiyoruz. Başbakan seçmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, başbakan, hükümet aynen devam edecek. Biz nisan ayındaki referandumda doğmamış torunlarımız bir memlekete sahip olacak mı? Bunu konuşuyoruz. Nisan ayında milletimiz ‘Hayır’ diyecektir. ‘Hayır’ dedikten sonra çok güçlü bir umut doğacaktır. O umut milletin ‘Beni algı operasyonlarıyla yönetemezsiniz’ diyerek damgasını kaderine vurduğu bir umuttur. Nisan ayını heyecanla bekliyoruz. Bu anayasanın geçmesini Türkiye’nin bölünmesini heyecanla bekleyen birileri teşvik etmektedir. Bu anayasa bir bölünme anayasasıdır. Sayın Cumhurbaşkanı talimat versin gider kendisine ve ekibine Türkiye’nin bölünmesini muhakkak hale getirecek bu anayasanın tehlikesini anlatırım. Kendisi de görür. Uluslararası hukuka göre anlatırız. O zaman eminim ki kendisi de ‘Hay Allah biz ne yapmışız’ diyecektir” dedi. 

“SAYIN CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERSİN, GİDELİM ANLATALIM KENDİSİNE”

Meclis’in yetkileri cumhurbaşkanına devredilirse ve yargı bağımsızlığı yok edilirse Türkiye’nin uluslararası hukuk karşısında zor duruma düşeceğini vurgulayan Feyzioğlu, bu süreçte PKK’nın silah ve mühimmata varan destekler alabileceğini belirtti. Feyzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı talimat versin, gidelim anlatalım kendisine. Herhalde eksik bilgilendiriliyor. Hakimleri bağımsızlığını yitirmiş ve devlet başkanına bağlanmış, meclisi etkinliğini yitirip devlet başkanının emrine girmiş bir devlette, ayrılıkçı hareketler uluslararası hukuka göre, gerilla hareketine dönüşür, özgürlük hareketi olarak nitelendirilir. Silah, cephane, istihbarat, lojistik ve diplomatik destek almaya başlar. Örnek mi istiyorsunuz? Irak’ın devrik diktatörü Saddam’ın karşısındaki peşmerge hareketi. Kırmızı pasaport verildiğini hatırlarsınız. Bizzat Türkiye verdi. Dünya sorguladı mı? Perşmerge hareketinin dünyada tanınması, ‘diktatöre karşı özgürlük hareketi’ şeklinde oldu. 36’ncı paralel çekildi. Irak bölündü. Esad’a bakın. Esad’a rağmen hiçbir mahkeme karar veremez. Suriye Parlamentosu Esad’a rağmen kanun çıkaramaz. Anayasa değişikliği ile Türkiye dünya standartlarında bir demokrasi hareketi olmaktan çıkıyor. ÖSO’ya dünyada terörist diyen yok. En vahimi, Esad’a karşı savaşıyor diye, bölücü örgütün Suriye kolu PYD/YPG dünyada gerilla hereketi, özgürlük hareketi olarak tanınmaya başladı. Eğer Türkiye’yi uluslararası standartlara göre Irak ve Suriye’ye benzetirlerse, bölücü terör örgütü, uluslararası hukukta sınıf atlar. Ve o andan sonra, istihbarat, lojistik, eğitim, silah, ağır silah almaya başlar. Ve günü geldiğinde hava desteği bile alır. Ben bunu herkesle konuşmaya hazırım. Eğer bilgi belgeyle konuşacaklarsa, slogan atmayacaklarsa haydi hodri meydan” dedi. 

“BU MİLLET BU TAPUYU BEDEL ÖDEYEREK ALDI DEVLET MASALARINDA CETVELLE ÇİZİLEREK ALINMIŞ BİR TAPU DEĞİL”

Varlık fonuna da değinen Feyzioğlu, “Varlık fonu devri tam da anayasa değişikliği ile ne olacağının habercisi bile değil ta kendisidir. Milletin alın terinin ürünü olan o servet bir özel hukuk tüzel kişisine temsil edildi. Ziraat Bankası, Türk Hava Yolları, Bor ve toryum madenleri milletindir. Bunlar milletin değerleridir. Ziraat Bankası köylünün alın teri ile kuruldu. Kime nasıl devrediyorsunuz siz bunları. Varlık fonu; Sayıştay denetimine tabi olmayan, denetime tabi olmayan, sorduğunu her soruya ticari sır diye cevap verecek denetimsiz bir yapı. Yani milletin şu malını nasıl sattın, kaça sattın, hangi ihale ile sattı diye sorsanız verilecek cevap, ticari sır söyleyemem olacak. OHAL KHK’sı ile OHAL ile zerre kadar alakası olmayan bir fon nasıl düzenlenebilir? Milletin servetinin milletin elinden alınıp bir kişiye devredilmesi. Anayasa değişikliği ile servet yetmedi, tüm ülkenin tapusunu bir kişiye devretmek istiyorlar. Biz Nisan'da partileri, kişileri oylamayacağız. Biz bundan sonra kendisini kim yönetecek, kim denetleyecek hala denetleyebilecek mi bunu oylayacağız. Bu millet bu tapuyu bedel ödeyerek aldı. Bu tapu yabancı devlet masalarında cetvelle çizilerek alınmış bir tapu değildir. O yüzden verilmez. Kimse vermez bu tapuyu. Bu bir milli meseledir” dedi.

1-20170208182357.jpg

2-20170208182357.jpg

3-20170208182357.jpg

4-20170208182357.jpg

5-20170208182411.jpg

6-912.jpg

 

Bu haber toplam 388 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın İlk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 256 212 99 88 | Faks : 0-256-212 99 88 | Haber Scripti: CM Bilişim