• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Aydın 12 °C
 • Denizli 10 °C
 • İzmir 11 °C
 • Muğla 8 °C
 • Muay Thai Şampiyonasında Aydın Rüzgarı Esti
 • Didim Belediyespor, Evinde Yıldız’a Kaybetti
 • Tff 3. Lig Aydınspor 1923: 2 Payasspor: 5
 • Muay Thai Şampiyonasında Aydın Rüzgarı Esti
 • Didim Belediyespor, Evinde Yıldız’a Kaybetti
 • Tff 3. Lig Aydınspor 1923: 2 Payasspor: 5

Mhp İl Başkanı Köse: Büyükşehir Efeler’in Hakkını Efelere Teslim Etsin!

Mhp İl Başkanı Köse: Büyükşehir Efeler’in Hakkını Efelere Teslim Etsin!
İlçemizin hakkı olan Belediye Binasını Sayın Çerçioğlu, adeta zapt etmiş durumdadır” dedi.

MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse bir basın açıklaması yaparak  Efeler Belediyesi’nin yeni bina için 1 milyon bütçe ayırmasının Efeler halkının hakkının aranmaması ve Büyükşehirin Efeler Belediyesinin hakkını gasp ettiği anlamına geldiğini belirterek bütçeye tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Efeler Belediye Meclisinde oylanarak kabul edilen Efeler Belediyesi’nin, 2015 yılı bütçesinde, , “Belediye Hizmet Binası” için bir Milyon TL’nin üzerinde bütçe ayrıldığına dikkati çeken Köse; “ Anlaşılan odur ki- Efeler Belediyesi yönetimi, Efeler ilçemizin hakkı olan, Efeler’de yaşayan vatandaşlarımızdan elde edilen gelirlerle, toplanan vergilerle yapılmış olan Belediye Binasını, Efeler halkı için istemeye, Onlarının hakkını gözetmeye çaba dahi sarf etmeyecektir. İlçemizin hakkı olan Belediye Binasını Sayın Çerçioğlu, adeta zapt etmiş durumdadır” dedi.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT MERKEZİ DIŞINA KENDİ BİNASINI YAPMALIDIR

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kendi ödenekleri ile kendi binasını yapması gerektiğini belirten MHP İl Başkanı KÖSE; “Aydın Büyükşehir Belediyesi sadece Aydın merkeze hizmet vermemektedir. Aydın B.şehir Belediyesi, Aydın İl sınırları dahilindeki 17 ilçe ve bu ilçelerde yaşayan bir milyonu aşan nüfusa hizmet vermektedir. Aydın B.Şehir Belediyesi’nin, bu bir milyon kişinin, daha rahat ulaşıp, hizmet alabileceği yeni hizmet binalarına ihtiyacı vardır. Kaldı ki Aski, Belediye Binasında hizmet verememiş, binanın yetersiz olması sebebiyle başka bir binanın kiralanması suretiyle hizmete geçirilebilmiştir.Tekrar ifade etmek gerekirse şimdiki Büyükşehir Belediye Binası, zamanında 22 mahallenin ihtiyacına göre yapılmış ve daha fazlası için kesinlikle yeterli değildir.Kurumları yönetmek kurumsal bilinç ister; Kurumsal bilince sahip yöneticiler, başkanlar ister.  Ben yaptım ben otururum diye bir anlayış kurumsal yapıya aykırıdır.Bu noktada gerek Efeler Belediyesi gerekse Aydın Büyükşehir Belediyesi açısından durum son derece vahimdir; Büyükşehir Belediyesi bir bina yapımı için bütçesini ayarlamalı, Efeler Belediyesi değil, Aydın Büyükşehir Belediyesi için kapsamlı ve geniş, komplex bir yapı arayışına girilmelidir” dedi.

SEMT PAZARLARINDA YETKİ İLÇE BELEDİYELERİNİNDİR.

Efeler Belediyesine ait semt pazarlarının tamamen Efeler Belediyesinin bünyesine geri verilmesi gerektiğini belirten Köse;  3030 sayılı Büyükşehir Belediye Yönetimi Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun’un 6 maddesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenip Resmi Gazete’de yayımlanan BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN YÖNETİMİ HAKKINDA 3030 SAYILI KANUNUN UYGULANMASI İLE İLGİLİ YÖNETMELİK’in 26 maddesi gereğince semt pazarlarının tesisi, idare ve işletme yetkileri ilçe belediyelerine aittir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Pazar Yerleri Yönetmeliği’ne göre İlçe Belediyeleri, içinde tuvaleti, elektronik tartıları, zabıta noktaları, çöp toplama alanları, hoparlör sistemleri ve benzeri unsurları içeren modern pazar alanları oluşturmakla, hem alıcı hem de satıcı için sağlıklı ve temiz bir ortamda alışveriş yapılmasını sağlamakla yükümlü kılınmışlardır.

6360 Sayılı ON ÜÇ İLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YİRMİ ALTI İLÇE KURULMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN’un Geçici 1 maddesi gereği kurulan Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Efeler ilçe sınırlarında bulunanEfekent ve Fatih Pazar yerlerinin mülkiyeti, Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir. İlçe Belediyesi’nin görev alanına dâhil olan ancak Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde bulunan Pazar alanları, hem çamur içinde, naylon çadırların altında satış yapmaya çalışan pazarcılar için hem de ürünlere sağlıklı bir şekilde ulaşmak isteyen mahalle sakinleri için çok büyük bir önem arz etmektedir. Ancak 30 Mart 2014 tarihinden bugüne kadar, bu yerlerin modern pazar yerleri olarak faaliyet gösterebilmesi için ne Efeler ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol yapılmış ne de mülkiyetin ilçe belediyesine devri için bir girişimde bulunulmuştur. Açıkçası pazaryerleri kendi kaderlerine bırakılmıştır. Pazar yerlerinin kendi kaderine bırakılmasından daha vahimi, belediyenin öz kaynakları ile trilyonlar harcanarak yapılmış olan Fatih Pazar Yeri, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kömür deposu olmaya layık görülmüştür.Bugün itibarı ile Efeler ilçesi sınırları dâhilinde bulunan Girne Mahallesi’ndeki Efekent Pazar Yeri ve kömür deposu gibi şu an kullanılan Fatih Mahallesi’ndeki Fatih Pazar Yeri, imar planlarında Pazar yeri olarak tahsis edilmişlerdir. Bu sebeple bahsi geçen alanların Pazar yeri dışında kullanılması da kesinlikle mümkün değildir.Her fırsatta Aydın Halkının menfaatini düşünüyormuş gibi davranan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem ÇERÇİOĞLU, böyle önemli ve gerekli bir konudabile Aydın’a hizmeti, siyasete alet ederek, halkın sorunlarından çok uzak ve“ben bilirim” anlayışıyla belediyeyi yönettiğini ispatladığı kanaatindeyiz.Sayın Çerçioğlu’na tavsiyemiz, hizmet vermek için popülist anketlere gerek yoktur. En azından pazaryerleri ile ilgili sadece baktığı yerdeki sorunu görmesi yeterlidir.Ancak Aydın’ın bu yönetim anlayışıyla, Aydın Halkına yakışır hizmet alması pek mümkün görülmemektedir.Daha önce Aydın Halkı için , vatandaşlarımızın aleyhine ve zararına gördüğümüz yanlışların her zaman karşısında olacağımızı, yapılan hataları asla görmezden gelemeyeceğimizi bir çok kez ifade etmiştik. Efeler Belediyesine ait olan , Efeler Halkının malı olan Belediye Binasının derhal asıl sahibine teslim edilmesi gerektiği , aynı zamanda semt pazarlarının da Efeler Belediyesi görev ve sorumluluğuna bırakılması hususundaki çağrımızı, Büyükşehir Belediyesi Başkan ve ekibine buradan bir kez daha yineliyor, tüm vatandaşlarımıza  saygılarımı  sunuyorum”dedi

 

Bu haber toplam 857 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın İlk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 256 212 99 88 | Faks : 0-256-212 99 88 | Haber Scripti: CM Bilişim