• BIST 72.391
 • Altın 591,62
 • Dolar 2,1355
 • Euro 2,9505
 • Aydın 20 °C
 • Denizli 28 °C
 • İzmir 22 °C
 • Muğla 17 °C

Aksu Ak Parti Adayı mı?

Duran TEKE
 1994 Yılında yapılan yerel seçimlerde Anavatan Partisinden Aydın Belediye Başkanı seçilen Sayın Hüseyin Aksu aynı başarıyı 1999 seçimlerinde de gösterdi ve 2002 yılında bağımsız milletvekili adayı oluncaya kadar aralıksız sekiz yıl başkanlık yaptı.

O vaat etme ve kandırma üzerine siyaset yapan taşra politikacısından daha çok projeleriyle siyaset yapmayı ilke edinen bir kent politikacısıydı.

Kim ne derse desin bu özelliğiyle Sayın Aksu ürettiği mega projelerle, pratik çözümlerle, cesur ataklarıyla Aydın’a kent kimliğini kazandıran başkandır.

Yeni Belediye Binası, Sulu Park, Adliye Binası, Kültür Sarayı gibi eserler, Pınarbaşı, Malazgirt Meydanı gibi meydan düzenlemeleri ve Mimar Sinan mahallesi, onun döneminin eserleridir.

Halkın nefes alabildiği, çocuğunu oynatabildiği, eşiyle soluklanabildiği parklar, üzerine çamur sıçramadan rahatça yürüyebildiği cadde ve sokaklar onun izlerini taşır.

Onun başarıları yapmak istediklerini bürokrasinin dolambaçlı yollarında kaybetmemesinde ve vizyonunda yatar. Çoğu işlerde o “istim arkadan gelsin” anlayışıyla hareket eder böylece az zamana çok iş sığdırırdı.

Sayın Aksu’nun en büyük özelliği yaptıklarının bilbordlarda reklamını yapmamasıydı. Gösterişi sevmezdi ve yaptıklarıyla övünmezdi. Ona uyan  “tören adamı değil görev adamı” tanımlamasıdır.

Hüseyin Bey 2004 Seçimlerinde CHP den,2009 da MHP den Aydın Belediye Başkanlığına aday oldu ancak ilkinde büyük, ikincisinde de az bir farkla seçimi kaybetti.

Yaptıkları ve başarıları dikkate alındığında Sayın Aksu’nun, belli bir yaşın üzerindeki, Aydın seçmeninde bir karşılığı vardır. Fakat oranın ne olduğu konusunda kimse bir tahmin yürütemiyor.

Bu günlerde siyasi kulislerde bu gücüne güvenerek onun önümüzdeki yerel seçimlerde AK Parti’den şansını bir kez daha deneyeceği, bu amaçla parti genel merkezinde ve Aydın’daki yönetim çevrelerinde nabız yoklamasında bulunduğu, bazı yöneticilerle dirsek temasında olduğu rivayet ediliyor.

Araştırmalarımıza göre rivayetler asılsız değil. Temaslar hem Hüseyin Bey hem de çevresi tarafından yürütülüyor. Fakat partiye kaydolmak için henüz bir başvuru söz konusu değil.

Peki, AK Parti Aksu’ya nasıl bakıyor?

Ortada yazılı bir müracaat olmadığı, temayül yoklamaları şeklinde devam ettiği için konu ne ilçe ne de il başkanlığınca yetkili kurulların gündemine getirilmiş değil. Müzakere ileri bir tarihe ertelenmiş durumda.

İl Başkanı Sadık Atay istişare niteliğinde nabız yokluyor. AK Parti siyasi kulislerinde konuşulanlara göre gerek Ankara projesi olmaması gerekse seçmende bir karşılığı olması nedeniyle Sayın Aksu’nun merkez ilçe adaylığına Sadık Bey sıcak bakıyor.

Bu düşünce Sadık Bey’e uyduğu kadar önümüzdeki seçimde milletvekilliğini düşünen merkez ilçe başkanı Gökhan Ökten’e de uyuyor. Bütün mesele genel merkezin bu konuda ne düşündüğü?

AK Parti çevrelerinden Hüseyin Bey’e bir uyarı da var:

Her zaman “Gözlerimi kaparım Genel Merkez’in dediğini yaparım” havasında olan Sadık Bey’in bu özelliğini hatırdan çıkarmaması.

Bazı partililere göre onun AK Parti’den aday gösterilmesi AK Parti’nin seçimde şimdiden havlu atması anlamına gelir. Çünkü Hüseyin Bey iki seçimdir değişik partilerden adaylık denemiş ve başarısızlığı nedeniyle yıpranmıştır hem de var olduğu söylenen seçmen desteğinin belli bir yaşın üzerindekilerle sınırlıdır.

Yeni seçmen kitlesinde aynı karşılık yoktur. Böyle yıpranmış bir adayı yeni seçmene tanıtmak siyaset sahnesine yeni çıkmış bir adayı tanıtmaktan daha zordur.

Hele bir de bu adayın kamuoyunda destekçisi kadar karşıtları da varsa…

Siyasi gözlemcilerin bazılarına göre AK Parti Sayın Aksu’yu böyle bir vaatle partiye kaydettikten sonra geçen seçimlerde Yalçın Pekgüzel’e yaptığı gibi onu adaylıktan düşürecektir.

Yoksa seçim kaybedecek bir adayı bile bile niye alsın?

Doğru olabilir mi…?

Bazen şeytanın aklına gelmeyen oyunların siyasette gerçekleştiğini gören insan bu ihtimale peşinen hayır diyemiyor.

AK Parti kulislerinde Sayın Aksu hakkında konuşulanların özeti bu…

Denir ya hani…

Yiğidi öldür hakkını ver diye…

Hüseyin Bey’in Aydın’a modern bir şehir kimliği kazandırdığında AK Partililer de dâhil çoğunluk müttefik halinde.

Burada bir sorun yok…

Sorun seçim kazanmada bu özelliğin tek başına yeterli olmamasında. Adayın parti seçmeniyle “duygudaşlık” anlamında uyum sağlaması gerektiğinde.

2004 de seçimi kazanan Ortekin’in kısa süre sonra AK Parti’den istifa etmek zorunda kaldığı unutulmamalı.

“Aksu ile seçimi niye kaybettiniz?”

Sorusuna bir MHP yöneticisinin “ onun karşıtları ile bizim tabanın gayrı memnunları birleşti de ondan” sözü bütün çıplaklığı ile her şeyi açıklıyor.

Demem o ki, MHP tabanı ile doku uyuşmazlığı sorunu yaşayan Aksu, AK Parti tabanıyla daha beterini yaşar.

Bu yazı toplam 1924 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın İlk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 256 212 99 88 | Haber Scripti: CM Bilişim